T21 Research Society 3rd International Conference in Barcelona

T21RS2019 Barcelona

Trisomy 21 Research Society håller sin 3:e Internationella Konferens på Vetenskapsmuseet CosmoCaixa i Barcelona 6-9 juni 2019.

Trisomy 21 Research Society är en internationell professionell organisation for forskare och kliniker som är engagerade i forskning om Downs syndrom. Föreningen stöder också kontakter mellan forskare och Downs syndrom-föreningar. En av föreningens viktigaste uppgifter är att sprida och diskutera de senaste framstegen inom klinisk och pre-klinisk forskning inom området.

T21RS International Conference arrangeras vartannat år och lockar forskare inom grundforskning och klinisk forskning från hela världen. Med gott om möjligheter för diskussioner och nätverkande gör konferensen deltagarna uppdaterade inom aktuell forskning om Downs syndrom. Föreningen välkomnar också Downs syndrom-föreningar till Science and Society-programmet.

Läs mer på konferensens hemsida: T21RS2019

This entry was posted in Forskning, Konferenser, Kunskapsbanken. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Banner insamling kortare text jpg-1